Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

archiv

VÁCLAV HUDEČEK, MARTIN HROCH

levá šipkapředchozídalšípravá šipka
21. 10.
Úterý

18:00

kino Panorama

další obrázek
ilustrační obrázekilustrační obrázekilustrační obrázekilustrační obrázek

Úterý 21. října 2014 - 18.00 hodin - kino Panorama

VÁCLAV HUDEČEK - housle
MARTIN HROCH - cembalo

Koncert světoznámého houslisty Václava Hudečka, sólisty prestižních světových orchestrů, držitele řady významných ocenění, zázračného talentu, jenž se stal světovou houslovou legendou, a uznávaného cembalisty Martina Hrocha, člena Britské cembalové společnosti, sólisty řady významných orchestrů koncertně činných v ČR i Evropě. Martin Hroch je vycházející hvězdou a výraznou osobností mladé cembalové generace vysoce hodnocené nejen odbornou kritikou.

detaily

Václav Hudeček zahájil svoji příkladně strmou cestu mezi českou a mezinárodní interpretační elitu v šedesátých letech. Již ve věku patnácti let dne 12. listopadu 1967 vystoupil na koncertu v Londýně s Royal Philharmonic Orchestra. O den později ho slyšel legendární David Oistrach, předpověděl mu velkou budoucnost a nabídl mu pedagogickou pomoc. Od roku 1970 až do Oistrachovy smrti v roce 1974 byl žákem tohoto velkého Mistra. Od svého londýnského debutu vystupoval po celém světě na nejprestižnějších pódiích (Carnegie Hall, Royal Festival Hall, Suntory Hall, Osaka Festival Hall, Sydney Opera) s nejlepšími světovými orchestry (Berliner Philharmoniker, Cleveland Symphony Orchestra, NHK Philharmonic Orchestra, Gewandhaus Leipzig, Moskevská státní filharmonie a další), jakož i na světových festivalech (Osaka, Salzburg, Istanbul, Perth, Helsinky). K odkazu Davida Oistracha a dalších velikánů ruské houslové školy se stále hlásí. A tak cílevědomě spolupracuje i dnes s nositeli tradic Oistracha, Kogana a Sitkovetského, jak dokazují jeho nahrávky u firmy Supraphon.
Hudečkovo sympatické vystupování a zejména styl jeho hry spojující technickou suverenitu s vervně tvořeným a emocionálně bohatým tónem a s radostí, kterou dovede nezaměnitelným způsobem přenášet do publika, okouzluje obecenstvo bez rozdílu věku. Jeho nahrávka Vivaldiho Le Quattro Stagioni s dirigentem Pavlem Koganem je od roku 1992 stále nejúspěšnější produkcí v České republice a interpret za ni obdržel zlatou a v roce 1997 platinovou desku. Rovněž za další svoje nahrávky obdržel interpret zlaté desky.

Martin Hroch je absolventem Konzervatoře P. J. Vejvanovského v Kroměříži, kde studoval klavír a cembalo. Zabývá se dobovou a tzv. "poučenou" interpretací barokní hudby na oba nástroje. Své vzdělání si rozšířil v rámci řady mistrovských interpretačních kurzů a seminářů pod vedením těchto pedagogů: A. Vlasáková (ČR), J. Jiraský (ČR), S. Speidel (Německo), B. Glemser (Německo), A. Delage (Francie), J. B. Christensen (Švýcarsko), M. Spanyi (Maďarsko), E. M. Pollerus (Rakousko), M. Burgue (Francie). V letech 2007, 2009, 2011 získal opakovaně stipendium Společnosti J. Brahmse v Baden-Badenu a byl tak pozván k prestižnímu studiu hudby v Brahmshausu. Zde se rovněž podílel na natáčení dokumentu o J. Brahmsovi pro japonskou televizi. V roce 2008 se stal laureátem mezinárodní soutěže "International Forum - Musical Performance and Pedagogics". Je absolventem Hudební fakulty JAMU v Brně v oborech klavír ve třídě A. Vlasákové a J. Jiraského a cembalo u B. M. Willi. Jako sólista i jako komorní hráč vystupuje s řadou orchestrů a komorních ansámblů. Zabývá se sólovou i komorní koncertní činností. Nahrává pro rozhlas i televizi. Je členem londýnské The British Hapsichord Society (Britská cembalová společnost). Na svém kontě má také účast na prestižní mezinárodní soutěži Pražského jara. Mimo četné umělecké aktivity působí i jako pedagog a je vyhledávaným korepetitorem řady umělců. V oblasti provozovací praxe staré hudby umělecky spolupracuje s Akademií staré hudby na Masarykově univerzitě v Brně. V roce 2010 se stal se ZUŠ Zábřeh zakladatelem a ředitelem Mezinárodních interpretačních kurzů Zábřeh - "Hudba ve městě J. E. Welzla", kde mj. vede cembalovou třídu.

Recenze: zpravodajstvi.sumpersko.net....

program

G. F. Haendel - Sonata A dur
Andante
Allegro
Adagio
Allegro

J. S. Bach - Air in D

Anonymus - Variation on the Romanesca (cembalo)

Giuseppe Tartini - Sonata C dur
Largo andante
Allegro molto moderato
Presto assi

J. S. Bach - Arioso

J. B. N. Royer - "Le Vertigo" (Závrať) (cembalo)

František Benda - Sonata G dur
Andante
Largo
Allegro

B. Storace - Ciaconna (cembalo)

J. S. Bach-Ch. Gounod - Ave Maria

G. F. Haendel - Sonata D dur
Adagio
Allegro
Larghetto
Allegro

Akce se uskuteční v rámci grantového projektu Večery s klasikou.

Vstupné s místenkou: v předprodeji 150 Kč, na místě 200 Kč, děti a studenti do 18 let 50 Kč, senioři 70 Kč.

Předprodej vstupenek probíhá od 23. září v T klubu a v IC.