19:00
Společenský dům
Čtvrtek 27. října 2016 - 19:00 - Společenský dům
SLET BUBENÍKŮ - KTOŽ SÚ BOŽÍ BUBENÍCI
Patnáctý, jubilejní ročník Sletu bubeníků, hledá inspiraci v bohatém hudebním portfoliu Evropy.
Základ sestavy tvoří jako vždy hráči na klasické západní bicí nástroje používané v rockové i etnické hudbě (Pavel Fajt, Pavel Koudelka). Perkuse bude obhospodařovat Tomáš Reindl. A ani letos nechybí v týmu ženský element. Pozvání přijala izraelská performerka a zpěvačka Kamila Kama. Hutné spodky podpoří bubeník Milan Cais (Tata Bojs), jehož umělecký rozptyl slibuje výlet do dalších hudebních i výtvarných oblastí. Rytmickou smršť posílí mužské hlasy sboru Affetto. A bubnovat budou rovněž Tomáš Vacík z Tam Tam Orchestra a Pavel Koudelka. Čili All Star Team 2016.
Vstupné v předprodeji: 150 Kč, na místě: 180 Kč. Předprodej vstupenek probíhá od 27. září do 26. října v T klubu a v TIC.
detaily | video
„Naše bubenické vozatajstvo letos projede mezi 14. a 30. říjnem celkem 14 měst, od Smržovky přes Trutnov, Přerov, Rožnov pod Radhoštěm až po Vrchlabí, v pražském Lucerna Music Baru se zastaví 23. října,” upřesňuje autor a producent projektu Romek Hanzlík, a dodává: „Slet je stylově rozkročen od pouští Blízkého východu až po Vltavu. V rámci dvouhodinového koncertu zazní inspirace gregoriánským chorálem, husitskými písněmi, můžeme se těšit na hřmotné bubenické polyrytmické groovy, hrané na bicí soupravy, tympány, elektroniku a basové bubny.” Více informací a podrobný rozpis turné je na webu a facebooku projektu.
Umělecký vedoucí Sletu bubeníků Pavel Fajt vysvětluje svoji letošní tvůrčí koncepci: „Již dlouho mi v hlavě zní kombinace silných, hřmotných, polyrytmicky komponovaných a žánrově neurčitých bicích partů hraných převážně na evropské bicí nástroje, spolu se zpěvovými party z dob, kdy vznikalo evropské hudební povědomí, s gregoriánskými chorály s jejich duchovním rozměrem v kombinaci s bojovně působícími husitskými písněmi. Válečné hordy husitů a táboritů, a jejich touha a nadšení po změně tvořily dějiny. Bojové písně husitů před každou bitvou otřásaly sebevědomím nepřátel a pomáhaly jím vítězit. Tyto písně zazní ve velmi netradičních, bubnových aranžích na letošním Sletu."
Podtitul turné je zvolen slogan KTOŽ SÚ BOŽÍ BUBENÍCI. Zatímco husité cizí vojska zaháněli zpěvem, 21. století národy stmeluje rytmem Sletu bubeníků. Chorály u rytmů chybět nebudou, vokálně experimentální sbor Affetto. Svým pojetím je Slet bubeníků naprosto ojedinělý a unikátní a získal si velké renomé v celém hudebním světě. Název Slet bubeníků není náhodný, protože hudebníci se opravdu slétávají z různých zákoutí hudebního světa, z různých stylů a z různých domovských skupin. Ti se vždy napřed na mnoho dní uzavřou před světem na odlehlém místě v Jizerských horách, kde společně vzývají hledačství a hudební inspiraci. Každý hudebník vnáší do společné dílny své muzikální zkušenosti, vlastní kulturní tradici, hudební vzdělání; každý do společného tvoření přichází s vlastními nápady. Výsledek tohoto globálního tavícího bubenického kotle je vždy fascinující. Dochází k prolnutí všech možných hudebních směrů, etnických vlivů a inspirací. Každoročně vznikají nové skladby, které jsou pak živě předvedeny na koncertě.
Celkem se na pódiu každý rok rozezní až dvě tuny nástrojů - bicích souprav, činelů, mnoha etnických bubnů, kláves a elektroniky, ale i lidské hlasy, gongy, perkuse, barely. Tento pestrý globálně-hudební mix každoročně poutá pozornost odborné i laické veřejnosti a koncerty bývají nezapomenutelným hudebním zážitkem.