Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

archiv

Jan Ostrý – flétna, Silvie Ježková - klavír

levá šipkapředchozídalšípravá šipka
12. 10.
Úterý

18:00

ZUŠ

Koncert našeho špičkového flétnisty světového formátu Jana Ostrého a klavíristky Silvie Ježkové.

další obrázek
ilustrační obrázekilustrační obrázekilustrační obrázek

Úterý 12. října 2021 - 18:00 - ZUŠ

Jan Ostrý – flétna, Silvie Ježková - klavír

Jan Ostrý

začal hrát na flétnu u prof. V. Žilky a poté za vedení prof. F. Malotína na Pražské konzervatoři. Ve studiích pokračoval na CNR de Versailles (prof. Ch. Rayneau), a později jako stipendista francouzské vlády na Conservatoire National Supérieur de Musique de Lyon ve třídě proslulého flétnisty Ph. Bernolda, kde ukončil studium jednomyslným udělením prestižní 1. ceny. 
V průběhu svého studia se zúčastnil mistrovských kurzů u předních flétnistů jakými jsou B. Kuijken, K. Hünteler, A. Marion, J. Zoon, či K. Zoeller. 
Vystupoval na významných koncertech a festivalech, mimo jiné na festivalu Styriarte v Grazu (založený pro projekty N. Harnoncourta), Haydn Festspiele v Eisenstadtu, pro Holandský rozhlas v Concertgebouw Amsterdam, festivalu Dny Pierra Bouleze v Lyonu a St.-Etienne (za vedení P. Bouleze), Pražském Jaru, Svatováclavském hudebním festivalu, festivalu rozhlasu ORF Eggenberger Schosskonzerte v Grazu, Haydnovy hudební  slavnosti, Martinů Fest ve Vídni, Mezinárodním flétnovém festivalu v Maastrichtu, festivalu Mitte Europa, Smetanově Litomyšli, festivalu Concentus Moravie (s PKF a J. Bělohlávkem), Saison Tchéque ve Francii a řadě dalších.
Spolupodílel se na řadě nahrávek pro vydavatelství Studio Matouš, Supraphon, Naxos, Nimbus Records, Český rozhlas, ORF, France Musique či Avro Klassiek.
V koncertní sezoně 1999/2000 byl sólo-flétnistou v „Orchestre National de Lyon“, v sezóně 2001/2002 působil na stejném postu v „Den Norske Operaen Oslo“.
V současné době vede flétnové třídy na Pražské konzervatoři a Fakultě umění Ostravské univerzity.
Jako vyhledávaný pedagog je zván k výuce na řadě mistrovských kurzů a účasti v odborných porotách, např. Academie International d’Eté v Nice, Internationale Meisterkurse ve Vaduzu, Universität fur Musik und darstellende Kunst ve Vídni, Conservatoire national supérieur de Musique v Lyonu, Concertino Praga a dalších. Od roku 2001 je stálým pedagogem na European Flute Academy v rakouském Fissu a od roku 2003 i na hudebních seminářích při festivalu Neuberger Kulturtage.
Od univerzitního roku 2017/18 vyučuje též na „Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien“.

Silvie Ježková

začala hrát na klavír v pěti letech pod vedením Jany Diatkové. Ve svých studiích pokračovala na pražské konzervatoři (E. Boguniová) a Akademii múzických umění (Doc. Boris Krajný a Prof. Ivan Klánský). Pravidelně se účastnila letních klavírních kurzů v Písku a Sommerakademie Prag-Wien-Budapest.
Vždy se zajímala o komorní hru. V hudebním vývoji ji velmi obohatilo setkání s předními osobnostmi světové komorní hudby. Absolvovala řadu mezinárodních mistrovských kurzů (Amadeus Quartet, Alban Berg Quartet, LaSalle Quartet a další). Nejvíce ji inspiroval hudební přístup Rainera Schmidta (Hagen Quartet) a skladatele György Kurtága.
Silvie Ježková se soustavně věnuje komorní hře v různých nástrojových kombinacích. Dlouhodobě spolupracuje s houslistou Romanem Patočkou, laureátem mnoha mezinárodních soutěží. Je též klavírní partnerkou Jana Ostrého, jednoho z našich nejvyhledávanějších flétnistů současné generace.
Od roku 1999 je zvána na mistrovské kurzy (Česko-francouzská akademie Telč, Sommerakademie Semmering, Setkání s hudbou v Soběslavi, Letní flétny v Jičíně a Olomouci), kde spolupracuje s významnými umělci a pedagogy z ČR a ze zahraničí (Cathrin Cantin, Jean-Louis Capezzali, André Cazalet, Claude Lefévbre, Jan Talich, Clara Nováková, František Malotín, Pavel Kudelásek, Jiří Fišer).
Jako komorní hráčka účinkovala na festivalu Pražské Jaro, v řadě Avro Klassiek v holandské Concertgebouw, na festivalech Lange Nacht der Musik ve Vídni, Les Journées Romantiques du Vaisseau Fantôme v Paříži a dalších. Vystupuje na domácích i zahraničních pódiích (Francie, Německo, Nizozemí, Rakousko) a natočila snímky pro ÖRF, Radio 4 Netherlands a Český rozhlas.
V současné době působí Silvie Ježková na Pražské konzervatoři a na Akademii múzických umění.

V rámci spolupráce se Základní uměleckou školou v Rožnově p. R. se na úvod představí žáci rožnovské ZUŠ.
Koncert uvádí Kruh přátel hudby v cyklu Večery s klasikou.
Vstupné v předprodeji: 140 Kč, v den akce a na místě: 190 Kč. Rezervace a prodej v sídle TKA a v TIC nebo online od 21. 9. od 8:30 hodin. Od stejného data je možná také 3denní rezervace, a to pouze online.
Držitelé Rožnovské seniorské karty: 110 Kč.
Zvýhodněné vstupné bude možné zakoupit v předprodeji v sídle T klubu a v TIC nebo na místě vždy po předložení Rožnovské seniorské karty.
Vzhledem k omezené kapacitě sálu doporučujeme nákup vstupenky v předprodeji.
Studenti rožnovské ZUŠ mají po předložení studijního průkazu vstup zdarma.

Hlavní partneři akce: ON Semiconductor a Nadace Český hudební fond.

Akce proběhne dle platných hygienických opatření.