Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

archiv

35 let svobody a demokracie

levá šipkapředchozídalšípravá šipka
17. 11.
Neděle

16:30

Masarykovo náměstí

Sejdeme se na náměstí jako tenkrát.

bez vstupného

další obrázek
ilustrační obrázekilustrační obrázekilustrační obrázekilustrační obrázek

Neděle 17. listopadu 2024 - 16:30 - Masarykovo náměstí

35 let svobody a demokracie

V neděli 17. listopadu si na Masarykově náměstí připomeneme události, které se odehrály před 35 lety. Událostí, které naší zemi přinesly svobodu a demokracii. Připravenu máme interaktivní plakátovou výstavu 1989: Rok zázraků, která zachycuje zásadní příčiny pádu komunistického režimu v tehdejším Československu. Výstava se záměrně soustředí na postoje a chování mladých lidí, kteří se v roce 1989 postavili totalitní moci, podobně jako jejich předchůdci v jiných výrazných zlomech naší historie. 

K výstavě pak přidáme odkaz na online hru Velvet 89. Odhalte příběhy obyčejných lidí, kteří přispěli k pádu komunistického režimu. Protestují v Teplicích, v Praze na Národní třídě i v Ostravě. Dokážete najít všechny a zjistit, co je přimělo vyjít do ulic?
Doplníme také základní informace dvou dějinných zlomů 20. století končících devítkou. Jakub Němec přiblíží události roku 1939, Matouš Turza se bude věnovat událostem roku 1989 v Rožnově pod Radhoštěm. To vše rozšíříme o vzpomínky místních pamětníků a projekce dobových záběrů jak přímo z Rožnova pod Radhoštěm, tak z nejvíce exponovaných míst ve velkých městech nebo z dobových reportáží Československé televize.
V 17:00 pak bude, po všem povídání a přívalu informací, čas na koncert. Na náměstí totiž zahraje legendární kapela Slepé střevo. Kapela vznikla v zahradním domku u Fialů ve ValMezu v roce 1983, což bylo místo kam chodilo jamovat více muzikantů. Petr Fiala se tedy rozhodl se svými vrstevníky na nic nečekat a jít na to zostra. Následovalo několik koncertů na soukromých akcích a pak na podzim 1983 v Praze, v rámci Valné hromady. Následovalo přejmenování na Rytmus 84 a personální změny. Celý repertoár z té doby se podařilo zachytit na kazetě (později CD) Nečum a tleskej, která obletěla Československo fyzicky i v éteru. Cílem bylo vytvořit nahrávku, která má „profesionální“ kvality v tehdejších možnostech – tak to definoval Petr „Karkula“ Randula před začátkem akce v roce 1985. Byl to první projekt vydavatelství Rytmické mládeže. Řada členů kapely se pak stala zakládající sestavou Mňágy a Žďorp.
A vzhledem k tomu, že už nebude asi úplně nejtepleji, bude na náměstí také něco málo pití na zahřátí a velký stan s dobovými fotografiemi.