Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

připravujeme

Trnkova Zahrada 2

levá šipkapředchozídalšípravá šipka
7. 6.31. 8.

19:00

Společenský dům

Multimediální výstava pro děti a jejich rodiče i prarodiče.

vstupenky na místě

další obrázek
ilustrační obrázekilustrační obrázekilustrační obrázekilustrační obrázekilustrační obrázekilustrační obrázekilustrační obrázek

Sobota 7. června až neděle 31. srpna 2025 - Společenský dům

Trnkova Zahrada 2

Téčko ve spolupráci s městem Rožnov pod Radhoštěm si vás dovolují pozvat do magické Zahrady Jiřího Trnky

Slavnostní otevření výstavy proběhne v pátek 6. června v 17 hod.

Úvodní slovo: Jakub Sobotka, Matyáš Trnka, Jan Trnka

Vstupné:
Děti od 3 let 100 Kč
Dospělí 150 Kč
Rodinné (2 dospělí + 3 děti) 350 Kč
Skupinové (10 a více osob + doprovod zdarma) 80 Kč

Návštěvníci výstavy vstoupí do magického světa, který sepsal a bohatě ilustroval ve své knize Zahrada Jiří Trnka. Kniha vypráví poetický příběh o partě kluků, kteří objeví tajemnou zahradu za starou zdí. Zde zažívají řadu dobrodružství a nečekaných setkání s podivuhodnými bytostmi, například se zlomyslným kocourem, sádrovým trpaslíkem, dobráckými slony či mluvící velrybou. Trnkovy ilustrace nádherně doplňují text a podtrhují magickou atmosféru příběhu, který vznikl před 70 lety a dodnes oslovuje nejen děti, ale i dospělé. Teď máte jedinečnou šanci se opět ponořit do světa dětské bezstarostnosti a hravosti. Trnka mistrně spojuje humor, poetiku a filozofii, díky čemuž si Zahrada právem vydobyla místo mezi klenoty české literatury pro děti.
Multimediální výstava je koncipovaná jako digitální hřiště. Jsou zde atrakce, které vyžadují fyzický pohyb a zapojení se do hry, a také atrakce, které vyžadují zklidnění a soustředění. Výstavní prostor je upraven do podoby stylizované zahrady za použití scénických postupů a originálních ilustrací Jiřího Trnky. Prostory se zaplní stylizovanými keři, stromy, zdmi, zem je pokrytá umělou trávou. Vše dohromady pak vytváří jakési bludiště, cestu, kterou návštěvník prochází a postupně nachází jednotlivé neobvyklé atrakce záhadných názvů jako Slonograf, Štěkafon, Kočkodrom, Velrybárium a další.
Jiří Trnka (1912–1969) byl český malíř, ilustrátor, sochař, scénograf, režisér, a především průkopník animovaného filmu. Narodil se v Plzni a již od mládí projevoval výjimečný talent. Vystudoval Uměleckoprůmyslovou školu v Praze a brzy se stal významnou osobností české výtvarné scény. Proslul svými ilustracemi dětských knih a originálním přístupem k loutkové animaci, díky tomu je často označován za „Walta Disneyho východu“.
V roce 1945 bylo založeno studio Bratří v triku a Jiří Trnka se stal jednou z jeho klíčových postav. Byl nejen spoluzakladatelem studia, ale také jeho uměleckým vedoucím v jeho raných letech. Studio pokračovalo v jeho odkazu i po jeho odchodu, když se Trnka začal více soustředit na loutkové filmy ve svém vlastním loutkovém studiu.
Mezi jeho nejznámější filmy patří poetický film Špalíček (1947) inspirovaný českými lidovými tradicemi a písněmi. Loutkový film Císařův slavík (1948) natočen podle pohádky Hanse Christiana Andersena. Příběh na motivy české lidové pohádky o rytíři Bajajovi (1950), který překoná draka a získá princeznu. Mistrovský loutkový film na motivy hry Williama Shakespeara Sen noci svatojánské (1959), který je považován za jeden z nejkrásnějších loutkových filmů vůbec, plný imaginace a detailně propracovaných loutek.
Jiří Trnka byl jedním z nejvýznamnějších českých ilustrátorů 20. století, jeho ilustrace se vyznačují jemnou poetikou, hravostí a mimořádnou výtvarnou precizností. Mezi jeho nejvýznamnější knižní ilustrace patří Broučci Jana Karafiáta, Špalíček Františka Hrubína, Pohádky Hanse Christiana Andersena, Staré pověsti české Aloise Jiráska, Fimfárum Jana Wericha a Zahrada, kterou nejen ilustroval, ale i napsal. Trnkovo dílo ovlivnilo generace čtenářů a ilustrátorů nejen v České republice, ale i v zahraničí, a dodnes patří mezi ikonické ukázky knižní ilustrace.