Název POLAJKA je pojmenováním bylinky máty polejové, u které naši předkové věřili v silnou léčivou moc. Dívky si ji připlétaly do vlasů nebo nosily v kordulce jako voničky, aby přilákaly pozornost chlapců…..
POLAJKA je ale také název hned dvou folklorních uskupení – a to cimbálové muziky i ženského sboru. Obě tyto formace přispěly do rožnovské folklorní pokladnice velmi cennými nahrávkami……. Které to jsou a jak to bylo se vznikem a činností obou skupin ….to se dozvíte v dalším díle podcastu Téčka.
Dívčí později ženský sbor Polajka založil v roce 1972 tehdejší ředitel valašského muzea v přírodě PhDr. Jaroslav Štika. Sbor se stal velmi záhy populárním a nazpíval bezpočet písní na vystoupení v muzeu i ve světě. V roce 1984 vzniklo LP Polajko, polajko, které činnost souboru zachytilo z nahrávek Českého rozhlasu Ostrava. Ženský sbor hostoval také na nahrávkách například Cimbal classicu z Brna či cimbálové muziky Kotár.
Cimbálová muzika Polajka vznikla až v roce 1987 jako doprovodná muzika ženského sboru. Na svém kontě má několik CD, z nichž jediné je s nahrávkami lidových písní z Valašska – a to CD Už zme tady, už zme tu ….z roku 1992.
Polajka přispěla do rožnovské folklorní pokladnice velmi cennými nahrávkami a byla velkou inspirací mladým folkloristům, ať už v muzice či v pěkném dívčím zpívání.