V šestém díle o rožnovské hudební folklorní scéně se zaměříme na velmi zajímavý nástroj Valašska – na gajdy. A to nejen na jejich zvuk a možnosti, ale také na jejich tvůrce – firmu Číp a synové. Ti už více než pětatřicet let tvoří ve své dílničce v Zubří nejen gajdy, ale i spoustu dalších zajímavých lidových hudebních nástrojů. Které to jsou a jaká byla jejich profesní cesta….i tom bude další podcast Moniky Kovářové.
Gajdy jsou na Valašsku známé již od 18.století. Používaly se nejen při hraní na zábavách, ale i při vojenských bitvách či při práci – kdy fojti najímali gajdoše, aby hráli na konci pole a tím motivovali robotníky k většímu nasazení. Tento nástroj má dodnes na Valašsku své místo i proto, že nedaleko Rožnova – v městečku Zubří - žije člověk, který se výrobou gajd velký kus svého života zabývá….
Je jím nositel Tradice lidových řemesel Pavel Číp.
Firma Číp a synové – kterou tvoří Pavel Číp starší a jeho synové Petr a Pavel - vznikla roku 1988 v Zubří a zabývá se zakázkovou výrobou lidových a historických dechových hudebních nástrojů. Vedle výroby dud a gajd z různých českých a moravských regionů se věnuje rovněž stavbě kopií i rekonstrukcí několika typů dud historických. Dále v jejím sortimentu naleznete i málo známé nástroje jako píšťaly s měchuřinou (Platerspiel), píšťaly ze zvířecího rohu (Gemshorn), dvojplátkové šalmaje, a kornamusy. Od roku 1995 zahájili rovněž výrobu dřevěných zobcových fléten, a to jako první dílna v České republice. Nástroje této firmy naleznete po celé Evropě i v zámoří ….